Jak jsem si chtěl založit marketingovou agenturu, ale vůbec se mi to nepovedlo

Povím vám příběh o tom, jak jsem měl velké sny a ambice, ale nebyl jsem připravený na jejich uskutečnění. Třeba se k založení vlastní online marketingové agentury ještě dostanu, ale v dohledné době to zřejmě nebude.

Skončil jsem v zaměstnání a chtěl jsem se stát velkým podnikatelem

Rovnou jsem se chtěl pustit do velkého podnikání bez žádného mezistupně. Začal jsem budovat svůj plán, ale narážel jsem na byrokratické i praktické problémy. Naštěstí jsem si přímo nikdy firmu nezaložil, takže jsem s tím neměl velké výdaje, ale celé plánování a podobně mi zabralo hodně času. Je to ale zkušenost, které nelituji a věřím, že v budoucnu z ní budu těžit.

Sehnat kvalitní lidi je neuvěřitelně těžké

Měl jsem představu o malé agentuře tvořené týmem šikovných lidí, kteří jsou ochotní plně pracovat na projektu a snažit se o co možná nejlepší jméno firmy. Jenže jsem narazil hned na několik problémů. V první řadě je kvalitních lidí hrozně málo a je strašně těžké přesvědčit je, aby šli pracovat k vám. Když jsem si dělal průzkum mezi profesionály na volné noze, zjistil jsem také, že ti dobří vědí, jaká je jejich cena. Nepůjdou k vám pracovat za nízký plat. To maximálně v případě, že by šlo o výjimečný projekt, kterému by skutečně věřili. Z toho mi vyšlo, že kdybych se pustil do hledání zaměstnanců, pravděpodobně by se mi přihlásila řádka studentů a začínajících odborníků. Výhodou by bylo, že bych si je sám vychoval a zaškolil. Jenže na poli vlastního podnikání jsem neměl žádné zkušenosti, takže mě to pořádně vyděsilo a odradilo.

Mohlo by vás to zajímat  7 příkladů z mé praxe, které ukazují, že online marketing není pro každého

Zakázky se nesesypou hned po vytvoření nových webových stránek

Jednou jsem se potkal s člověkem, který si před dlouhou dobou také založil marketingovou agenturu a dnes mu skvěle funguje. Zeptal jsem se ho na to, jaké byly začátky. Odpověděl mi, že to bylo zatraceně těžké a hodně přemýšlel o tom, že to odpíská. Do své nově založené agentury totiž přivedl pro úplný začátek jenom tři klienty. Bylo potřeba získat další, aby se získaly peníze na výplaty všech zúčastněných. Ovšem problém byl ten, že agentura byla nová a nemohla nabídnout moc referencí. Nově postavené stránky ještě neměly plně vyladěnou optimalizaci pro vyhledávače, takže o návštěvách z organického vyhledávání nemohla být řeč. Trvalo to pár měsíců, než se vyhrabali z bídy a začali dělat pořádnou práci se slušnými výdělky. Až po dlouhé době přišlo na řadu přemýšlení, jak udělat z malé firmy větší, jak se píše například v tomto článku.

Stát se podnikatelem na volné noze bylo jednodušší

I uvedený příběh o těžkých začátcích člověka, který měl při svém startu marketingové agentury něco odžito jako podnikatel na volné noze, mě přesvědčil o tom, že pozvolný start, kdy budu riskovat jen svou vlastní osobu a zisky, bude mnohem jednodušší a méně stresující. Šel jsem na živnostenský úřad a založil si živnost. Potom jsem začal shánět zakázky. Nemusel jsem mít starosti o to, jestli jsem si vybral vhodné lidi do týmu a jestli jim dokážou dát dostatečný plat. Tato jednoduchá cesta mě možná nedovede až k výšinám, ale někdy je lepší nepustit se hned do zdolávání nejvyšší hory a začít na menším domácím kopci. Nevyhnu se ale sledování novinek a velmi rád si čtu podobné články, jako je tento.

Mohlo by vás to zajímat  Jak na to: Průvodce pronájmem bytu v Brně

Co bych udělal jinak

Co bych dnes udělal jinak? Těžko říct, protože aktuálně mám za sebou 5 let práce na volné noze na pozici specialisty na online marketing. Takže do své nové agentury bych mohl přivést podstatně více klientů než ve chvílích, kdy jsem začínal. Při psaní mě tak vlastně napadá, že bych se do toho mohl zkusit pustit znovu. Už jsem moudřejší, praxí kovaný a vím, jaká jsou možná úskalí. Jestli bych to ale zvládal je skutečně otázka. Uvidím, jestli se do toho pustím, ale v každém případě bych začal tak, že bych k sobě nejdříve vzal asi jednoho, maximálně dva lidi a až potom bych to rozšiřoval. Ale to snad dá rozum.