Hodně lidí je zaměstnaných ve firmě a nedají na svoji pracovní pozici dopustit. Není se čemu divit. Mají větší jistotu pravidelného příjmu v porovnání s profesionály na volné noze. Mně osobně to ale nevyhovuje a po zkušenosti v zaměstnání jsem se rozhodl sepsat důvody, proč bych to už znovu nechtěl a raději chci být svým pánem.
Obsah
Pevně nastavená pracovní doba
V 8 každý pracovní den musíte přijít do práce a sedíte tam až do čtyř odpoledne. Nemůžete si jít během dne zacvičit, vyřídit si věci na úřady, nakoupit a podobně. To všechno jde až ve chvíli, kdy skončí pracovní doba, a jste uvolněni. Tento princip má svá jasná opodstatnění, ale pro svobodného a zodpovědného člověka, který nemá v úmyslu se v práci jenom flákat, je to nesmírně ubíjející a svazující. Proč nemůžu jít domů ve chvíli, kdy mám všechno hotovo a stejně dostat odpovídající plat? Proč musím vědomě snižovat svou efektivitu, aby mi práce zabrala ideálně celý pracovní den? To jsou otázky, které jsem si kladl během svého působení v jedné nejmenované firmě. A už si je znovu pokládat opravdu nechci.
Jste v práci, i když nemáte vlastně co dělat
Souvisí to s prvním odstavcem a je to jedna z věcí, která mě na zaměstnání opravdu hodně štvala. Někdo to mají nastavené alespoň v podobě flexibilní pracovní doby, ale v jiných korporátech je to pevně daný časový úsek, během kterého musíte být přítomni na pracovišti. Smůla, že se vám nechce stávat a raději chcete pracovat k večeru. Když to shrnu, bylo pro mě opravdu složité probouzet v sobě produktivity jako stisknutím kouzelného tlačítka v předem určenou denní dobu.
Složité byrokratické procesy napříč firmou
Chtěl jsem změnit podmínky ve smlouvě, ale netušil jsem, že budu muset podstoupit celé schvalovací kolečko. Právě složitost a vícestupňovost schvalovacích procesů ve firmách sice slouží jako kontrolní prvek, ale na druhou stranu všechno hrozně zpomaluje. Objednávky trvají déle, změny se těžkopádně zavádějí a všechno je prostě hrozně složité. Až jsem měl pocit, že bude lepší, když nebudu chtít nic změnit a prostě to všechno překousnu. A to většina lidí udělá raději, než aby se pouštěli do celého kolečka nejrůznějších schvalovacích procesů.
Platový strop
Jasně, můžete si pilnou prací přijít na bonusy, ale jen v málo firmách to skutečně funguje. Máte sice jistotu, že dané peníze dostanete, ale zároveň máte i jistotu výše ohodnocení. To je negativní i pozitivní zároveň. Když se málo snažíte, stejně dostanete zaplaceno. Když máte dobré výsledky, jen těžko si vyděláte dvojnásobek, což byste třeba byli schopní na volné noze. Je to prostě limit, který je chlácholivý, ale zároveň příliš nemotivuje k velkým akcím a vystupováním z vlastní komfortní zóny. Zajímavé je, že aktuálně existují profese, kde si zaměstnanci skoro diktují vlastní podmínky, jak se můžete dočíst například v tomto článku.
Pár výhod práce v zaměstnání
Práce v online marketingu později na volné mi však také ukázala, že některé výhody zaměstnaneckého poměru jsou neoddiskutovatelné. Hlavním bodem je nižší riziko, protože máte velkou jistotu, že si za daný měsíc vyděláte svůj běžný plat. Nemusíte se příliš bát výkyvů objednávek, protože máte jasně danou smlouvu se svým zaměstnavatelem. Další výhodou, což jsem pociťoval hlavně ze začátku, je to, že si nemusíte aktivně shánět zakázky. Prostě na stůl dostanete práci a je to. Na druhou stranu je ale pravda, že si nemůžete příliš vybírat, co budete dělat.
Já jsem se díky své zkušenosti ve firmě naplno rozhodl, že se pustím do vlastního podnikání na volné noze. Chci ale zdůraznit, že to není pro každého a je potřeba zvážit všechny výhody i nevýhody v kontextu s vaší povahou a očekáváními. Jakmile však zkusíte pracovat podle vlastních pravidel, může se to stát silně návykové a případný návrat do běžného zaměstnání by hodně bolel. A to je motivace, proč to nevzdávat a snažit se být co nejlepším podnikatelem. Vlastně s online podnikáním jsem se setkal ve chvíli, kdy jsem psal svůj životopis. Vystihnuté to je v tomto článku.